Akdeniz Sineği’yle mücadele başladı!

Akdeniz Sineği’yle mücadele başladı!
REKLAM ALANI

Gazetemizde yer alan Ovada Akdeniz Sineği alarmı haberinin ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Ekipler ovanın 4 bir yanında incelemelerde bulundu. Öte yandan yapılan açıklamada ekiplerin ovada birçok hastalıkla ve zararlı böcekle mücadele ettiği ifade edildi

Gazetemizde yer alan Ovada Akdeniz Sineği alarmı haberinin ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Ekipler ovanın 4 bir yanında incelemelerde bulundu. Öte yandan yapılan açıklamada ekiplerin ovada birçok hastalıkla ve zararlı böcekle mücadele ettiği ifade edildi. Kızılçam başta olmak üzere bazı çam türlerinin ibrelerini yemek suretiyle bölgemizde yaygın zararları görülen Çam kese böceği ile mücadele, Taşkesik Mahallesi’nde erkenden başladı. Bu kapsamda, Çam kese böceğinin yoğun zararının görüldüğü Torbalı Taşkesik Mevkiinde hummalı bir çalışma yürütüldü. Dağtekke Orman İşletme Şefi Hüseyin Ali Ergül’ün yönetiminde yapılan çalışmalarda civardaki orman köylerinde yaşayan vatandaşlar çalıştırılarak yumurta koçanları toplandı ve orman dışındaki uygun noktalara götürüldü. Yapılan uygulama ile hem Çam kese böceği zararlısının popülasyonu kontrol altına alınması hedeflendi hem de yöre halkına iş imkânı sağlandı.

ÇAM KESE BÖCEĞİNİN ZARALARI

Çam kese böceği genç ağaçların ibreleri üzerine bıraktığı yumurta koçanlarının toplanması, böceğin daha sonraki evrelerinde yürütülen mücadele çalışmalarına göre çok daha etkili ve ekonomik bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Zararlının yumurta bırakma dönemi 30-45 gün sürmekte, tırtıllar bu yumurtalardan genellikle eylül-ekim aylarında çıkmaktadır. Yumurtaların henüz tırtıl çıkışları gerçekleşmeden toplanması mücadelenin temel ilkesi olup, bu da ancak dikkatli bir gözlem ve iyi bir organizasyonla mümkün olabilmektedir. Yumurtaların bazıları, içlerinde Çam kese böceğinin parazitoitlerini barındırdığından, zararlının bu doğal düşmanlarının zarar görmemesi için, toplanan yumurtaların yakılmadan, ormana 50 metre uzaklıkta bir açıklığa bırakılması gerekmektedir.

Yayınlama: 13.10.2021
Düzenleme: 13.10.2021
A+
A-
REKLAM ALANI