Arslanlar biberi coğrafi işaret aldı.

Arslanlar biberi coğrafi işaret aldı.
REKLAM ALANI

Ak Parti İzmir Milletvekili  Mahmut Atilla KAYA, Torbalı Kaymakamı Ercan ÖTER, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ÖZEN, Torbalı Belediye Başkanı Mithat TEKİN ve ilçe protokolü üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen programda Torbalı Arslanlar Biberi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verildi.

Ürünün tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri Tanıtıldı

Tatlı bir acısı olan Arslanlar Biberinin en büyük özelliği diğer acı biberler gibi mideye zarar vermemesidir. Bu nedenle özellikle pul biber yapımında ve özel lokantalarda tercih edilmektedir. Bir diğer adı Yörük Biberi olan Arslanlar Biberi Rumeli topraklarından getirilip yetiştirilmeye başlanmıştır. 117 yıl önce tohumları Rumeli’ den getirilen ve ilk olarak sadece Arslanlar Köyün’ de yetiştirilmeye başlanan Arslanlar biberi, şimdilerde tüm Türkiye’ deki üreticiler tarafından yetiştiriliyor. Arslanlar köyünde 1893 yılından beri üretim devam etmektedir.

Biber ılık ve sıcak mevsim ürünüdür. Soğuklardan çok fazla etkilenir. Yetiştirme evrelerinde 0 derecenin altına düştüğü zaman bitkinin verimsiz hale geldiği belirtildi. Biber üretimi için sıcaklığın 15-32 derece aralığında verim artmaktadır.

Yayınlama: 14.09.2022
A+
A-
REKLAM ALANI