DEMİR’İN B”PLANI

DEMİR’İN B”PLANI
REKLAM ALANI

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin kaybedilmesi ile kongre kararı alan Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi başta olmak üzere İl Örgütleri ve İlçe Örgütlerinde bütün hesaplar alt üst oldu.  Seçimden mutlak bir galibiyetle zafer elde edileceği ve bu doğrultuda yerel seçimlerde ittifak ile girilmesi planıda sekteye ugradı.Genel merkez ve il örgütü  bazında değerlendirmelere ve planlara girmeyeceğim.

ÖVÜNÇ DEMİR’İN “A” PLANİ

Demir ; Genel seçimlerin kazanılacağından çok emindi. Sahada tüm seçim boyunca ekibi ile full tempo bir kampanya yürüttü. CHP İzmir Milletvekili adayı Torbalı’nın usta siyasetçisi Sefer İpekli tecrübesiyle Demir’e adeta rehberlik etti ve onu hiç yanlız bırakmadı. İyi uyumun neticesini seçim sonuçlarında net bir şekilde gördük. Tabi ittifak ortaklarının katkısınıda göz ardı edemeyiz. Şimdi gelelim “A”Planına.

Seçimin ilk turunu yenilgiyle bitiren CHP’de fatura CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’e kesilmişti. Onursal Adıgüzel ile İlçe Başkanı Ovünç Demir’in arasıda bildiğiniz üzere çok iyidir. Seçimin kazanılması ile Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel’in eli daha da güçlenecek ve Övünç Demir’in Belediye Başkanlık adaylığı kesin olacaktı. Bu durumda ilçe başkanlığı pozisyonunun çokta önemi kalmayacaktı. Bir an önce yerel seçimlere hızla hazırlanacaktı. “A” planı Adıgüzelin görevden alınmasıyla Demir’i “B”Planı yapmaya zorladı.

DEMİR’İN “B”PLANI

İlçe örgütünde hiç beklenmeyen bir adayın çıkmış olması Demir’i başka bir plan yapmaya yöneltmiş olacak ki son güne kadar adaylığını kamuoyuna duyurmadı. Karşısına Torbalı Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi ve parti ve belediyede köprü vazifesi gören  Mesut Güler aday olarak çıktı. Parti tabanı bölünmelerden ve parçalanmaktan çok yılgınlık ve demoralize olmuş olacak ki bir anda yapıcı ve birleştirici güç olarak Güler’i aday olmaya mecbur bıraktı. Aksi halde örgüt içerisinde çok fazla kırgınlıklar ve istifalar gerçekleşecekti. Demir durumu kurtarmalıydı İl ve Genel merkezle diyalog belediye başkan adaylığı sürecinde tutunacak tek formül ve “B” planı olarak karşımıza çıktı. Bir çok isim konuşuldu Sefer İpekli, Ertan Çelik, Timur Mert ve Kaya da alternatifler arasındaydı. Ancak Demir işi riske atamazdı.

Dün gece ani bir kararla adaylığınI açıkladı. Seçimi kazanması durumunda 3 ay sonra görevi, bayrağı saydığımız isimlere gönül rahatlığıla bırakabilirdi. Bakalım Torbalı’nın çiçeği burnunda siyasetçisi Övünç  Demir’in siyasi mühendislik hesapları ne ölçüde tutacak. Kendisine zorlu maratonda başarılar diliyorum.

Yayınlama: 03.07.2023
A+
A-
REKLAM ALANI