KOLTUĞA KİM OTURACAK?

KOLTUĞA KİM OTURACAK?
REKLAM ALANI

CHP MECLİSTE ÇOĞUNLUĞU KAYBETTİ!

MEHMET BAYKARA SÜRPRİZİ YAŞANABİLİR

Profesör Doktor Özkan Yıldız’ın başkan yardımcılığı görevinden alınmasının yankıları sürüyor. Kaç gündür yeni başkan yardımcısının kim olacağı konuşuluyor. Ve konuşuldukça masadaki isim sayısı da giderek artıyor. Belediye Başkanı Mithat Tekin, Özkan Yıldız’ı şafak operasyonuyla bir sabah vakti görevden almasıyla adeta etrafında bir ateş çemberi yaktı. Bu ateş çemberinden nasıl kurtulacağı belli değil. Haftasonu İzmir’e gelen genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’da duyduğum kadarıyla bu krize fazla zaman ayıramamış. Hatta Mithat Tekin’e tavır bile koymuş. Zaten paylaşılan fotoğraflara bakınca bunu anlıyorsunuz. Mithat Tekin bir iki fotoğraf dışında neredeyse hiçbir karede yok. Neyse konumuza dönelim. Özkan Yıldız görevden alınınca yerine kim gelecek kavgası başladı. Rahmetli Belediye Başkanı İsmail Uygur’un eşi Afet Hanım da yeni yardımcıyı belirlemede etkin rol oynuyor. Hatta yapılan toplantıdan birini kovduğunu daha önce yazmıştım.

MASADA ÇOK FAZLA İSİM VAR

Özkan Yıldız’dan boşalan başkan yardımcılığı koltuğu için ilk olarak Yıldırım Baytekin’in ismi öne çıkmış. Yıldırım hoca 2014 seçimlerinde başkan aday adayı olmuş arkasına da çok iyi bir rüzgar almıştı. 2019 seçimlerinde de meclis üyesi listesinde kendisine yer buldu. Eğitimci kimliği ve yatırımlarıyla ön plana çıkan Baytekin ismi masada dururken parti tabanı Yıldız Sivrikaya’nın bu göreve getirilmesini istedi. Sivrikaya hem daha önce bu görevi yapmış birisi hem de 2024 seçimlerinde aday olması istenen bir isim. Sefer İpekli’nin kızı hukukçu Sultan İpekli’nin de ismi masadaki seçeneklerden birisi. Sultan hanım hem gelecek vaat eden bir siyasetçi hem de kadın olmasıyla bir adım öne çıkıyor. Fakat rahmetli başkanın eşi Afet Uygur hanım ise Hasan Atak’ın olmasını istiyor. Bütün bu gelişmeler yaşanırken Mithat Tekin’in yakın çevresi ise Mehmet Baykara’nın olmasını istiyor.

PEKİ NEDEN MEHMET BAYKARA

CHP’nin ittifakla birlikte mecliste 19- 12 ezici bir üstünlüğü bulunuyordu. Fakat daha sonra İlknur Demirtaş ve Mustafa Akbıyık AK Parti saflarına geçince sayı 17-14 oldu. Mehmet Baykara CHP’den istifa edip bağımsız olunca durum 16-14- 1 şeklinde oldu. Eee şimdi Özkan Yıldız’da görevden alındı ve CHP bir kişi daha kaybetti. Şuan mecliste CHP fazla olsa da önergelerin meclisten geçmesi diken üstünde. Özkan Yıldız ve Mehmet Baykara’nın çekimser kalması ve CHP’li bir ismin toplantıya gelmemesi halinde çoğunluk AK Parti’de olacak.

Yayınlama: 26.10.2021
Düzenleme: 26.10.2021
A+
A-
REKLAM ALANI