Mandalinada Akdeniz Sineği alarmı!

Mandalinada Akdeniz Sineği alarmı!
REKLAM ALANI

Torbalı Ovası’nda mandalina hasadına sayılı günler kaldı. Meyve ve sebzelere büyük zararlar veren ve çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen Akdeniz Meyve sineği ile toplu mücadele Torbalı Ovası’nda sürüyor.

Meyve ve sebzelere büyük zararlar veren ve çiftçilerin korkulu rüyası haline gelen Akdeniz Meyve sineği ile toplu mücadele Torbalı Ovası’nda sürüyor. Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından özellikle şu sıra hasada hazır olan nar ve mandalina bahçelerinde hummalı bir çalışma sürüyor. Yaklaşık 5 bin nar ve mandalina ağacının bulunduğu ilçede aüretimi yapılan nar ve mandalina bahçelerinde ilk izlenimler olumlu. Belirli aralıklarla daha önce de gerçekleşen kontroller sık sık rapor haline getiriliyor. Öte yandan Müdürlük, hastalığa karşı ilaçlama çalışması yapılmasını istedi.

AKDENİZ SİNEĞİ HASTALIĞI NEDİR?

Sarımsı renkte, evlerde görülen sineklerden daha küçük bir türdür. Baş sarı, gözleri büyük, yeşil madeni pırıltılı, kenarları kırmızıdır. Kanatları geniş olup üzerinde siyah ve soluk kahverengimsi şeritler vardır. Yumurtaları mekik şeklinde ve beyazdır. Larvası beyaz ve bacaksızdır. Pupa koyu kahverengi renkte olup, fıçı şeklindedir.

Yayınlama: 11.10.2021
A+
A-
REKLAM ALANI