SAĞLIKLI HİNDİ KANADINDAN BELLİ OLUR

<strong>SAĞLIKLI HİNDİ KANADINDAN BELLİ OLUR</strong>
REKLAM ALANI

YILBAŞININ yaklaşmasıyla birlikte hindi satışları başladı. Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan hindiler, yeni yıla iki hafta kala ilçedeki pazarlarda yerini almaya başladı. Hindiler, büyüklüğüne göre tanesi 580-1000 liradan alıcı buluyor. Yılbaşı kutlamaları için hazırlık yapan vatandaşlar hindi satan esnafların tezgahlarını ziyaret etmeye başladı. Torbalı’da kanatlı hayvan satışı denildiğinde ilk akla gelen isim olan Kuşçu Osman, Torbalı’nın köylerinde yetişen hindileri ilçenin pazarları başta olmak üzere İzmir’deki birçok pazarda satışa çıkartıyor. Yılbaşı hindilerine olan ilginin yeni yıl yaklaşırken daha da arttığını ifade eden Osman Beklen, insanların organik hindiyi tercih ettiğini söyledi.

SAĞLIKLI HİNDİ KANADINDAN BELLİ OLUR

Hindi alacak vatandaşlara önerilerde bulunan Kuşçu Osman, sağlıklı bir hindinin tüylerinin kırık olmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca sağlıklı bir hindinin kanadının altının sarı olması gerektiğini vurgulayan Beklen, “İyi bir hindiyi alırken bakılması gereken tüylerinin kırık olmaması düz olması ve kanadının altının sarı olması lazım. Torbalı’da ve İzmir’in birçok pazarında yıllardır kanatlı hayvan satışı yaptığım için insanlar bizi artık tanıyor. Hindi, tavuk, kuş, ördek, güvercin başta olmak üzere kanatlı hayvan olarak ne düşünürseniz bizde var. Sağlıklı ve organik ürünleri satıyoruz. Torbalı’nın köylerinden doğal ortamlarda yetişen hindileri her yıl alıp müşteriye satıyoruz. Doğal ortamda organik olarak yetişen hindilerin lezzeti de diğerlerine göre daha farklı oluyor. Bu nedenle de hindi alacaklar bizi tercih ediyor” diye konuştu.

FİYATLAR UYGUN

Fiyatların geçen yıla oranla biraz arttığını belirten Beklen “Her şeyin olduğu gibi hindinin de fiyatı geçen yıla oranla biraz arttı. Hindilerin büyüklüğüne göre 580 liradan 1000 liraya kadar değişen fiyatlarda satılıyor. Sağlıklı bir hindi yaklaşık 15-17 kilo geliyor.  Yerli ve Amerikan olmak üzere 2 farklı hindi çeşidi var. Köylerde doğal ortamda yetişen yerli hindi daha çok satılıyor. O nedenle biz de daha çok yerli hindi getiriyoruz. Amerikan cinsini soranlar için de bulunduruyoruz” dedi. Torbalı’da hindi almak isteyenlerin Perşembe ve Pazar günleri semt pazarlarına gelerek doğal hindi alabileceklerinin altını çizen Kuşçu Osman, ilginin son günlerde daha artacağını söyledi.

Yayınlama: 19.12.2022
A+
A-
REKLAM ALANI